github octocat 848x480 - GitHub چیست ؟

GitHub چیست ؟

GitHub چیست ؟ و چه ویژگی هایی دارد ؟

GitHub سرویس میزبانی وب آنلاین است. این برنامه رایگان برای استفاده از پروژه های Open Source است و همچنین برای برنامه های پولی پروژه های خصوصی وجود دارد. در حال حاضر، GitHub محبوب ترین سرویس میزبانی وب در میان توسعه دهندگان و برنامه نویسان منبع باز است. از سیستم کنترل نسخه Git استفاده می کند، از این رو GitHub نام دارد.

یک پروژه میزبانی شده در GitHub مخزن نامیده می شود. هر کسی می تواند یک حساب کاربری در GitHub داشته باشد و مخازن خود را ایجاد کند. کاربران Github می توانند سایر کاربران را به پروژه خود برای همکاری اضافه کنند.

برای پروژه های منبع باز، GitHub به کاربران اجازه می دهد تا دیگر پروژه های منبع باز را به عنوان یک مخزن جدید بکار ببرند و به صورت خود کار کنند. توسعه دهندگان منبع باز از این برای ارسال تکه ها استفاده می کنند و کد خود را به سایر پروژه های منبع باز متصل می کنند. مالک یا کاربر پروژه با توانایی پذیرش این تغییرات می تواند این تکه ها را قبول کند.

بسیاری از توسعه دهندگان وردپرس از GitHub برای میزبانی پروژه های خود استفاده می کنند. در حال حاضر پلاگین های WordPress و تم ها با استفاده از GitHub به عنوان پلت فرم میزبانی وب توسعه یافته اند. این به توسعه دهندگان وردپرس اجازه می دهد که در تیم ها همکاری کنند، نظرات خود را دریافت کنند، دیگران بتوانند کد را بررسی کنند و حتی از آن دانلود و استفاده کنند.

دیگر استفاده ها از گیت هاب

GitHub به استثنای سرویس میزبانی پروژه، یک سایت شبکه اجتماعی بزرگ برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان است. این اجازه می دهد تا کاربران یکدیگر را دنبال کنند، به اشتراک گذاری به روز رسانی از پروژه ها، مانند آنها را با دادن رتبه ستاره، و غیره. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد روز رسانی برای پروژه های مورد علاقه خود را دریافت و یا در تماس با همکاران و دیگر توسعه دهندگان باشند.

GitHub فقط برای برنامه نویسی و توسعه نرم افزار استفاده نمی شود. همچنین توسط بسیاری از انواع دیگر پروژه ها استفاده می شود. به عنوان مثال، کتابچه های راهنمای منبع باز، پروژه های اسناد، منابع آموزشی و پروژه های دیگر که کاربران می توانند با همکاری بهره های مختلفی از گیت هاب ببرند.

Bitbucket جایگزین GitHub است.


منبع : هنرجو