Hoonarjo 2.jpgا 750x480 - درایور دستگاه چیست؟

درایور دستگاه چیست؟

کاربرد درایور دستگاه

درایور دستگاه یک نرم افزار کوچک است که به سیستم عامل و سایر نرم افزارها نحوه ارتباط با یک قطعه سخت افزار را می گوید. به عنوان مثال ، درایورهای چاپگر به سیستم عامل می گویند ، ومیتوانید  با افزودن هر برنامه ای  چیزی را که می خواهید در آن باز کنید 

درایورهای کارت صدا لازم است بنابراین سیستم عامل شما دقیقاً می داند چگونه ۱s و ۰ را که شامل آن فایل MP3 است را به سیگنال های صوتی تبدیل کنید که کارت صوتی بتواند به هدفون یا بلندگوهای شما منتقل شود.

همین ایده کلی در مورد کارتهای ویدئویی ، صفحه کلید ، مانیتور ، موش ، درایو دیسک و غیره اعمال می شود. در مورد دلیل مهم بودن درایورها ، از جمله چند نمونه دیگر ، و همچنین اطلاعاتی درباره چگونگی به روزرسانی درایورهای خود این مقاله را بخوانید.

درایور دستگاه دقیقاً چگونه کار می کند؟

به درایور دستگاه مانند مترجمان بین برنامه ای که شما از آن استفاده می کنید و دستگاهی را که می خواهد به نوعی از آن استفاده کند فکر کنید . این نرم افزار و سخت افزار توسط افراد یا شرکت های مختلف ایجاد شده و به دو زبان کاملا متفاوت صحبت می کنند ، بنابراین یک مترجم (درایور) به آنها امکان برقراری ارتباط می دهد.

بیشتر بخوانید >> به چه نوع رایانه و با چه قدرتی نیاز دارید؟ ( قسمت اول ) 

به عبارت دیگر ، یک برنامه نرم افزاری می تواند اطلاعاتی را در اختیار راننده قرار دهد تا آنچه را که می خواهد یک قطعه سخت افزار انجام دهد ، اطلاعاتی را که درایور دستگاه می داند توضیح دهد و سپس بتواند با سخت افزار آن را برآورده کند.

 اکثر برنامه های نرم افزاری نیازی به دانستن نحوه کار مستقیم با سخت افزار ندارند و یک درایور نیازی به تجربه کامل برنامه برای تعامل کاربران ندارد. در عوض ، برنامه و درایور به سادگی باید بدانند که چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

Hoonarjo 2.jpgش - درایور دستگاه چیست؟

نحوه مدیریت درایورهای دستگاه

درایورهای مربوط به هر قطعه سخت افزاری در رایانه ویندوز شما به طور متمرکز از مدیر دستگاه مدیریت می شود ،و در کلیه نسخه های مایکروسافت ویندوز موجود است.

بیشتر مواقع ، درایورها بطور خودکار نصب می کنند و گذشته از بروزرسانی های گاه به گاه برای رفع اشکالات یا اضافه کردن یک ویژگی جدید جالب هیچ وقت نیازی به توجه بیشتر ندارند . این در مورد برخی از درایورهای Windows که از طریق Windows Update بارگیری می شوند صحیح است.برخی از شرکت ها برنامه هایی را ارائه می دهند که هرگونه بروزرسانی مرتبط را بررسی و نصب می کنند 

خوشبختانه  برنامه های رایگان بروزرسانی درایور وجود دارد که با همان هدف خدمت می کنند و با انواع درایورها کار می کنند. برخی حتی به روزرسانی های خودکار را بررسی می کنند و دقیقاً مانند Windows Update آنها را برای شما بارگیری و نصب می کنند.

در اینجا چندین کار مشترک در Windows وجود دارد که درایورها را درگیر می کند:

Hoonarjo 2.jpgشز - درایور دستگاه چیست؟

  • نحوه بروزرسانی درایورها در ویندوز
  • نحوه یافتن شماره نسخه درایور در ویندوز
  • چگونه درایور را در ویندوز برگردانیم

در اینجا چند منبع اضافی مربوط به استفاده کنندگان ذکر شده است:

  • درایورهای ویندوز ۱۰ (لیست به روز شده)
  • درایورهای ویندوز ۸ (لیست به روز شده)
  • درایورهای ویندوز ۷ (لیست به روز شده)
  • نحوه یافتن و بارگیری درایورها از وب سایتهای سازنده
  • وب سایتهای محبوب بارگیری درایور
  • چگونه می توان نسخه ویندوز ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی را تعیین کرد

بسیاری از مشکلاتی که می توانند در یک قطعه خاص از سخت افزار جدا شوند ، مشکلات خود سخت افزار  نیستند بلکه مشکلات مربوط به درایورهای دستگاهی است که برای آن سخت افزار نصب شده اند. برخی از منابعی که در بالا به آنها اشاره شده است باید به شما کمک کند تا همه این موارد را کشف کنید.

نکته : هنگامی که بروزرسانی درایور از یک تولید کننده سخت افزار در دسترس است ، از وب سایت آنها به صورت رایگان در اختیار شما قرار میگیرد. شما هرگز نباید برای به روزرسانی درایورها هزینه بپردازید ، مگر اینکه هزینه برنامه بروزرسانی درایور را بپردازید ، اما حتی در این صورت ، خود استفاده کنندگان خاص نیازی به خریداری ندارند.

اطلاعات بیشتر درباره درایورهای دستگاه

Hoonarjo 2.jpgی - درایور دستگاه چیست؟

گذشته از رابطه اساسی نرم افزار – درایور و سخت افزار ، برخی از موقعیت های دیگر وجود دارد که درایورها را درگیر می کند .

در حالی که این روزها این امر کمتر رایج است ، برخی از نرم افزارها قادر به برقراری ارتباط مستقیم با برخی انواع سخت افزار هستند – هیچ درایور لازم نیست! این امر معمولاً فقط در شرایطی امکان پذیر است که نرم افزار دستورات بسیار ساده ای را به سخت افزار ارسال کند ، یا وقتی هر دو توسط یک شرکت ساخته شده اند ، اما این را می توان به عنوان نوعی وضعیت درایور داخلی نیز در نظر گرفت.

برخی از درایورهای دستگاه مستقیماً با یک دستگاه ارتباط برقرار می کنند ، اما برخی دیگر لایه بندی شده اند. در این شرایط ، قبل از اینکه استفاده کننده با یک استفاده کننده دیگر ارتباط برقرار کند ، یک برنامه با یک استفاده کننده ارتباط برقرار خواهد کرد ، و غیره تا زمانی که آخرین استفاده کننده در واقع ارتباط مستقیم با سخت افزار را انجام دهد.

این درایورهای ‘وسط’ معمولاً هیچ عملکردی را به غیر از تأیید صحت عملکرد سایر درایورها انجام نمی دهند. صرف نظر از اینکه ، یک درایور وجود دارد یا چندین کار در ‘پشته’ کار می کنید ، همه این کارها در پس زمینه انجام می شود بدون آنکه شما بخواهید کاری انجام دهید.

بیشتر بخوانید >> به چه نوع رایانه و با چه قدرتی نیاز دارید؟ ( قسمت دوم ) 

ویندوز از فایلهای SYS به عنوان درایور دستگاه قابل بارگیری استفاده می کند ، به این معنی که می توان آنها را بر اساس نیاز بارگیری کرد به طوری که همیشه حافظه را جذب نمی کنند – سایر درایورها با فرمت DLL یا EXE هستند. همین مورد در مورد ماژول های Linux .KO نیز صادق است.

WHQL یک فرایند آزمایش توسط مایکروسافت است که به اثبات اینکه درایور دستگاه خاص با نسخه خاصی از ویندوز کار می کند ، کمک می کند. ممکن است مشاهده کنید که درایوری که بارگیری می کنید مجوز WHQL نیست. می توانید اطلاعات بیشتری درباره آزمایشگاههای کیفیت سخت افزار ویندوز در اینجا بخوانید.

شکل دیگر درایور درایور دستگاه مجازی است. این درایورها معمولاً به پسوند پرونده .VXD ختم می شوند و از نرم افزار مجازی سازی استفاده می شوند. آنها شبیه به درایورهای معمولی کار می کنند اما به منظور جلوگیری از دسترسی مستقیم سیستم عامل مهمان به سخت افزار ، درایورهای مجازی به عنوان سخت افزار واقعی مورد استفاده قرار می گیرند تا سیستم عامل مهمان و درایورهای شخصی خود مانند بسیاری از سیستم عاملهای غیر مجاز بتوانند به سخت افزار دسترسی پیدا کنند.

به عبارت دیگر ، در حالی که یک سیستم عامل میزبان و درایورهای آن با اجزای سخت افزاری واقعی ارتباط دارند ، سیستم عامل های مهمان مجازی و درایورهای آنها با سخت افزار مجازی از طریق درایورهای دستگاه مجازی رابط می شوند ، که توسط سیستم عامل میزبان به سخت افزار واقعی و فیزیکی منتقل می شوند.

منبع