Hoonarjo 2 1 750x480 - به چه نوع رایانه و با چه قدرتی نیاز دارید؟ ( قسمت دوم)

به چه نوع رایانه و با چه قدرتی نیاز دارید؟ ( قسمت دوم)

حس اجزای سازنده

آنچه که  اصطلاح کلمه شخصی PC به معنای واقعی آن است بپردازیم و توضیح می دهیم در مورد پردازنده ، حافظه ، ذخیره سازی و موارد دیگر چیست و…

واحد پردازش مرکزی (CPU یا پردازنده) ‘مغز’ رایانه شما است. دو سازنده اصلی اینتل و AMD هستند و Intel تا حدودی پیشروی می کند. همه آنها کلاس ها و سطح کارایی مختلفی دارند ، دقیقاً مانند ماشین ساز معمولی، از طبقه پایین که به شما از A تا B می رسد.

AMD

Hoonarjo 2.jpgh  - به چه نوع رایانه و با چه قدرتی نیاز دارید؟ ( قسمت دوم)

در وب سایت AMDs می توانید آخرین نسل ها را برای هر گروه مانند ‘AMD Athlon ™ ۵۰۰۰ APU’ یا A-Seres برای استفاده های اصلی (دفتر ، پخش ویدیو ، بازی های آنلاین آنلاین) پیدا کنید. سپس سری FX ، ‘طبقه متوسط’ وجود دارد که عملکرد مناسبی را برای ویرایش عکس یا بازی های خواستارتر ارائه می دهد. در پایان ، ‘Ryzen’ وجود دارد که جدیدترین و سریعترین نسل AMD است.

برای پیچیده تر کردن امور ، حتی Ryzen به ‘کلاس’ های مختلفی تقسیم می شود که از Ryzen 3 کم نظیر ، Ryzen 5 با رده متوسط ​​و Ryzen 7 و Threadripper با سطح متوسط ​​شروع می شود. درصورتی که بودجه فوق العاده ای ندارید ، می توانید لپ تاپ و دسک تاپ مقرون به صرفه با Ryzen 3 پیدا کنید تا بهترین عملکرد ممکن و جدیدترین نسل پردازنده ها را داشته باشید.

اینتل

در مورد کمپ Intel ، همه چیز ساده تر نیست: از طرف پایین پردازنده های Intel Atom را برای رایانه های لوحی یا لپ تاپ های فوق العاده ارزان و سپس کمی سریع تر Intel Celeron دارید. طبقه متوسط ​​توسط Intel Pentium (که قبلاً از اینتل برای پردازنده های رده بالای آنها نامگذاری می شود) اشغال شده است ، که برای بیشتر اهداف عمومی مانند مرور ، کار و حتی برخی از بازی های خواستار ، کافی است.

Hoonarjo 2.jpg2  - به چه نوع رایانه و با چه قدرتی نیاز دارید؟ ( قسمت دوم)

در مورد ‘high-end’ طیف ، سری Core i (i3 ، i5 ، i7 ، i9) را بدست آورده ایم و توصیه ای که در بالا دادیم در اینجا اعمال می شود: ‘i3’ با سطح پایین هنوز بخشی از یک خانواده است. پردازنده های سریع در حالی که مقرون به صرفه هستند عملکرد عالی برای استفاده روزمره ارائه می دهد. با شروع سری های i5 ، i7 و خصوصاً سری i9 ، به دنبال بازی های سخت و سناریوهای ایستگاه کاری شدید هستیم – اما موارد دیگری را در زیر مشاهده می کنید. همیشه اطمینان حاصل کنید که آخرین نسل را تهیه کنید. زیرا Core i7 8700k (نسل هشتم) از سال ۲۰۱۷ تقریباً دو برابر عملکرد Core i7 2700k (نسل دوم) خود را از سال ۲۰۱۱ ارائه می دهد.

در این مثال ، نسل هشتم Core i7 نسبتاً جدید است (نسل ۲۰۱۷/۲۰۱۸) در حالی که Core i7 2600 از نسل ۲ است (از این رو ۲ به نام) و باید از آن اجتناب کرد. با این وجود ، در برخی موارد حتی ممکن است شما بخواهید که از یک مدل رده بالا نسل قبلی بهره خوبی کسب کنید که شاید بهتر از مدل پایین رده فعلی باشد. برای مقایسه عملکرد بین پردازنده ها ، وب سایت CPUboss را بررسی کنید.

Hoonarjo 2.jpg3  - به چه نوع رایانه و با چه قدرتی نیاز دارید؟ ( قسمت دوم)

به چه مقدار رم احتیاج دارید؟

در اوایل محاسبات ، بیشتر حافظه ( Random Access RAM) به معنای عملکرد بیشتر لازم است. امروزه این مسئله همچنان صادق است ، اگرچه حافظه اهمیت خود را کمی از دست داده است. امروز ، حداقل آن باید ۴ GB باشد زیرا نسخه ویندوز شما و تعداد معدود برنامه ها پر می شوند.

Hoonarjo 2.jpg4  - به چه نوع رایانه و با چه قدرتی نیاز دارید؟ ( قسمت دوم)

در مثال بالا ، من ۱۵ زبانه را در Microsoft Edge و فقط ۸ در Google Chrome شلیک کردم و آنها بین ۱٫۳ و ۱٫۸ گیگابایت حافظه رم را می گیرند. همراه با تمام برنامه های دیگر و خود ویندوز که ۴ گیگابایت حافظه را فوراً پر می کند ، که این امر می تواند باعث کندی زیاد شود. به همین دلیل ما حداقل ۴ گیگابایت را توصیه می کنیم اما – اگر بودجه دارید – با ۸ همراه باشید.

اگر یک گیمر هاردکور هستید یا نیاز به انجام کارهای جدی مانند ویرایش ویدیو دارید ، با ۱۶ یا ۳۲ گیگابایت رم همراه باشید.

به چه نوع هارددیسک نیاز دارید؟ SSD یا HDD؟

SSD بهترین انتخاب ، مگر اینکه بودجه شما بسیار محدود باشد. روش های دیگری نیز برای افزایش سرعت کامپیوتر شما وجود دارد ، البته ، اما SSD پایه و اساس خوبی برای شروع آن است. SSD سریع تر است و فقط تجربه ای عالی نسبت به HDD های قدیمی مدرسه (هارد دیسک) به شما می دهد.

شما اغلب مدلهای رایانه ای را پیدا خواهید کرد که هر دو را پوشش می دهند. این به شما امکان می دهد تا از SSD سریعتر و گرانتر برای ذخیره سیستم عامل اصلی ویندوز و برنامه های خود استفاده کنید (در جایی که سرعت اهمیت داشته باشد) و یک هارددیسک بزرگتر و ارزانتر برای ذخیره کلیه پرونده های داده خود (در جایی که سرعت اهمیت کمتری دارد) می خواهید شک نکنید.

به چه نوع کارت گرافیکی نیاز دارید؟

آیا طرفدار یک گیمر، ویرایش فیلم و عکس یا رندر سه بعدی نیست؟ نه !! پس این بخش را نادیده بگیرید زیرا تقریباً هر کارت گرافیکی که در رایانه های شخصی امروزی ساخته شده است ، دارای مرورگرهای اساسی وب ، بازی های اصلی مرورگر ، فیلم با وضوح بالا و برنامه های اداری است.

Hoonarjo 2.jpg5  - به چه نوع رایانه و با چه قدرتی نیاز دارید؟ ( قسمت دوم)

اگر برای گرافیک خود کمی به قدرت احتیاج دارید ، مواردی وجود دارد که باید بدانید:

از هرگونه گرافیک ‘یکپارچه’ مانند Intel Iris یا AMDs یکپارچه گرافیک Radeon خودداری کنید. این تراشه های گرافیکی نسبتاً کندی هستند که برای حجم کاری روزانه شما کافی است اما برای بازی واقعی یا سایر کارهای چندرسانه ای دقیق تر کافی نیستند.


بیشتر بخوانید >> خدمات محبوب طراحی وب


همیشه با کارت گرافیک اختصاصی مانند سری NVIDIAs GeForce 10 یا AMDs Vega 56/64 یا سری Radeon RX 500 یا ۴۰۰ میان رده آنها بروید. ما به شما نشان خواهیم داد که چه چیزی را انتخاب کنید در زیر …

شما به چه اندازه صفحه کامپیوتر نیاز دارید؟

Hoonarjo 2 - به چه نوع رایانه و با چه قدرتی نیاز دارید؟ ( قسمت دوم)

شما همیشه به صفحه نگاه می کنید بنابراین مطمئن شوید که حداقل دارای رزولوشن مناسب ۱۰۸۰p (1920 در ۱۰۸۰ پیکسل) است ، اما اگر در بودجه دارید، حتی ۱۲۸۰×۷۲۰ نیز باید برای ۱۲ ‘خوب باشد. / ۱۳ ‘لپ تاپ یا صفحه ۱۵-۱۹’

اگر به دنبال املاک و مستغلات صفحه نمایش بیشتری هستید ، به دنبال صفحه لپ تاپ ۱۵ اینچی با وضوح حداقل ۲۵۶۰×۱۴۴۰ یا صفحه دسک تاپ ۲۲ ‘-۲۷’ در همان محل باشید. ۴K؟ این یک چیز سخت است! اگر بازی می کنید ، به یک رایانه سریع (!!) سریع نیاز دارید تا بتوانید از آن استفاده کنید. اگر مشغول کار هستید ، حتماً کارت گرافیکی اختصاصی برای این تعداد پیکسل ها را نیز تهیه کنید.

 لپ تاپ یا دسک تاپ بخرید؟

همه گزینه های فوق برای رایانه های رومیزی و لپ تاپ در دسترس هستند ، اگرچه قطعات دسک تاپ سریعتر از آنچه در لپ تاپ می بینید است.

نیازی به حمل رایانه شخصی ندارید؟ به دنبال یک دسک تاپ بروید – اجزای معادل آن سریعتر و ارزان تر است. به عنوان مثال: یک لپ تاپ بازی Core i7 با GeForce 1080 برای شما ۲۰۰۰ دلار به بالا هزینه می کند. یک رایانه معادل شما ۳۰-۴۰٪ کمتر را اجرا خواهد کرد و احتمالاً سرعت بیشتری اجرا می شود زیرا لپ تاپ در فضای بسیار تنگ تر بسته می شوند و به این ترتیب داغ تر می شوند و به طور کلی کندتر عمل می کنند.

منبع