20 Ways To Learn C Programming For Free 848x480 - آموزش سی

آموزش سی

C یک زبان برنامه نویسی قدرتمند و جامع است. این زبان بسیار سریع و قابل حمل و دسترسی آسان در تمامی سیستم عامل ها را داراست. اگر شما در برنامه نویسی یک مبتدی هستید، آموزش سی، انتخاب خوبی برای شروع سفر برنامه نویسی شما می باشد. این مقاله یک راهنمای جامع در مورد چگونگی شروع به زبان برنامه نویسی سی است، چرا شما باید آن را یاد بگیرید و چگونه می توانید آن را بیاموزید، پس در ادامه لطفا با ما همراه باشید.

C (زبان برنامه نویسی) چیست؟

What is C - آموزش سی
آموزش سی

قبل از شروع برنامه نویسی با زبان C، ابتدا باید با این زبان آشنا شوید. C یک زبان برنامه نویسی عمومی است که برای طیف وسیعی از برنامه های کاربردی و سیستم عامل هایی مانند ویندوز و iOS تا نرم افزارهایی همچون ایجاد فیلم های ۳D استفاده می شود. زبان برنامه نویسی C بسیار کارآمد است و با وجود گذشت بیش از ۴۰ سال از ابداع این زبان هنوز هم بسیار محبوب است و دلیل اصلی آن این است که برنامه های استانداردی که با زبان C نوشته شده اند قابل حمل هستند و کد منبع نوشته شده در یک سیستم در سیستم عامل دیگر بدون هیچ تغییری کار می کند. همانطور که اشاره شد، زبان خوبی برای شروع یادگیری برنامه نویسی است. اگر شما زبان برنامه نویسی C را می شناسید اما نمی دانید که برنامه شما چگونه کار می کند، جای نگرانی وجود ندارد زیرا که این می تواند یک تصویر ذهنی در مورد نحوه کارکرد کامپیوتر را برای شما ایجاد کند.

آیا شما باید زبان برنامه نویسی C را یاد بگیرید؟

اگر تنها امکان پاسخ دادن به این سوال با یک “بله” یا “نه” ساده بود، متأسفانه این یک سوال آسان برای پاسخ دادن نیست و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. شخصا، من عاشق برنامه C هستم و اگر شما هنوز یک مبتدی هستید، زبان خوبی برای شروع برنامه نویسی خودتان است. حتی اگر شما برنامه نویس با تجربه هستید، من توصیه می کنم که آن را در یاد بگیرید؛ قطعا در برخی موارد کمک زیادی به شما خواهد کرد.


بیشتر بخوانید »»» چگونه یک توسعه دهنده وب حرفه ای شویم 


اگر C را یاد بگیرید چه چیزی را به دست آورید؟

Become a Computer Programmer - آموزش سی
آموزش سی

اگر شما C را نمی شناسید و کار کردن با آن را بلد نیستید، در واقع نمی دانید که به عنوان یک برنامه نویس چه کار می کنید. مطمئنا برنامه شما خوب کار می کند و قطعا مشکلی هم ندارد، اما اگر نمی توانید بگوئید که چرا (++s++ = *p*)؛ یک رشته کپی می کند، شما در فضا برنامه نویسی می کنید و نمی توان شما را یک برنامه نویس معرفی کرد. (سخنان جوئل اسپولسکی بنیان گذار سایت Stack Overflow).

۱- شما متوجه خواهید شد که کامپیوتر چگونه کار میکند.

اگر شما زبان برنامه نویسی C را بلد باشید، نه تنها می دانید که برنامه شما چگونه کار می کند، بلکه می توانید یک مدل ذهنی را در مورد نحوه کار کامپیوتر (از جمله مدیریت حافظه و تخصیص فضا برای هر بخش) ایجاد کنید. شما یاد خواهید گرفت که از آزادی هایی که C بر خلاف پایتون و جاوا ایجاد می کند قدردانی کنید. درک C به شما اجازه می دهد تا برنامه هایی را که قبلا هرگز فکر نکردید، قبل از آن (یا حداقل، درک عمیق تر معماری کامپیوتر و برنامه نویسی به طور کلی داشته باشید) حال بتوانید بنویسید.

۲- C را می توان مادر زبان های برنامه نویسی نامید.

 تقریبا تمام زبان های برنامه نویسی سطح بالا مانند سی شارپ، جاوا، پایتون، جاوا اسکریپت و غیره می توانند با برنامه نویسی C همکاری کنند. همچنین، زبان خوبی برای ابراز نظرات مشترک در برنامه نویسی است. مهم نیست که فردی که با آن صحبت می کنید C را نمی داند، هنوز می توانید ایده های خود را به نحوی که آن شخص میتواند درک کند مطرح نمایید.

۳- فرصت برای کار بر روی پروژه های منبع باز که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

در ابتدا، شما ممکن است این واقعیت را نادیده بگیرید که C یک زبان مهم است. اگر شما نیاز به توسعه یک برنامه تلفن همراه دارید، شما نیاز به جاوا (برای آندروید)، سویفت و هدف C (برای iOS) دارید. و ده ها زبان مانند C #، PHP، ASP.net، Ruby، Python برای ساختن برنامه وب وجود دارد. سپس برنامه C کدام است؟ پایتون برای ایجاد دامنه وسیع برای برنامه های کاربردی استفاده می شود. و C برای ساخت پایتون استفاده می شود. اگر می خواهید به پایتون کمک کنید، باید زبان برنامه نویسی C را برای کار بر روی مترجم پایتون که میلیون ها برنامه نویس Python را تحت تاثیر قرار داده، بدانید. این فقط یک نمونه است. تعداد زیادی از نرم افزارهایی که امروز استفاده می کنید توسط C پشتیبانی می شود. برخی از پروژه های منبع باز بزرگتر که برنامه نویسی C در آنها مورد استفاده قرار می گیرد هسته لینوکس، مترجم پایتون، پایگاه داده SQLite است. زبان دیگر که معمولا برای پروژه متن باز بزرگ استفاده می شود  ++ C است. اگر شما C و ++ C را می شناسید، می توانید به پروژه های متن باز بزرگ کمک کنید که صدها میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. 

۴- شما می توانید برنامه های بهتری را بنویسید.

صادقانه بگویم، این بیانیه کاملا درست است. با این حال، دانستن اینکه چگونه رایانه کار می کند و حافظه را مدیریت می کند، به شما می آموزد که چگونه کد کارا را در زبان های برنامه نویسی دیگر بنویسید.

۵- شما زبان های برنامه نویسی دیگر را بسیار ساده تر یاد خواهید گرفت.

بسیاری از زبان های برنامه نویسی محبوب براساس C (و ++ C هستند، در نظر گرفته شده از Superset از برنامه نویسی C با ویژگی های OOP). اگر شما C را بلد باشید، شما شروع به یادگیری ++ C خواهید کرد. زبان هایی مانند # C  و Java به C و ++ C مربوط می شوند. همچنین سینتکس جاوا اسکریپت و پی اچ پی نیز مشابه C است. اگر شما برنامه نویسی C و ++ C را بلد باشید، هیچ مشکلی در یادگیری و کار با زبان های دیگر نخواهید داشت.

source

دیگر مقالات مفید سایت آکادمی هنرجو: